Pielgrzymka


Pielgrzymka do Medjugorie w terminie
6 – 13/14.07.2020


„Świat jest jak księga – kto nie podróżuje, ten czyta tylko jedną stronę .”
 
(św. Augustyn)


Bośnia i Hercegowina – kraj, w którym wschód łączy się z zachodem; to jedno z państw na Bałkanach, które powstało po rozpadzie Jugosławii. Hasło reklamowe Bośni i Hercegowiny brzmi „ Kraj w kształcie serca ”. Jeśli spojrzymy na mapę – faktycznie – kraj ten przypomina swoim kształtem serce. Ale hasło to ma również wymiar metaforyczny –mieszkańcy Bośni rzeczywiście mają serce na dłoni.                                                                                                           

Kawa w Bośni i Hercegowinie to rytuał. Bosanska kafa, bo tak się ją nazywa, przyrządzana jest w specjalnym tygielku z długą rączką. Do naczynia wsypuje się świeżo zmieloną kawę z cukrem, a następnie wlewa wodę. Kawę trzykrotnie doprowadza się do wrzenia i dopiero taka jest podawana z kostką słodyczy rachatłukum.

Jak smakuje Bośnia i Hercegowina? Na pewno orientalnie. Królują przede wszystkim ćevapčići, czyli czyli grillowane paluszki z mielonego wieprzowego, wołowego lub cielęcego mięsa w chlebku typu pita, podawane z pokrojoną cebulką. Do tego zwykle dodawany jest kajmak, czyli gotowany krem z mleka o lekko kwaskowym smaku. Zajadają się tym wszyscy bez wyjątku. Miód, orzechy i niesamowicie słodki syrop to składniki podobnego nieco do francuskiego, wielowarstwowego ciasta zwanego baklavą. Kto raz jej spróbuje, na pewno zakocha się w niej na zabój, choć niektórych ta słodycz przyprawia o mdłości. Jeżeli jednak połączymy ją z gorzką i niezwykle mocną bośniacką kawą, balans zostanie zachowany.

Medjugorie to znane i odwiedzane miejsce pielgrzymkowe w Europie. Jest ośrodkiem odnowy życia religijnego. Mostar stolica Hercegowiny, najpopularniejsze i najbardziej turystyczne miejsce w Bośni i Hercegowinie. Zlepek kultur, religii oraz społeczeństwa. Miasto z niesamowitym bałkański klimatem, który odczuwa się od razu po samym wjeździe na jego obszar.

Chorwacja – leżąca na styku środkowej i śródziemnomorskiej Europy, to krystalicznie czyste morze, dziewicza przyroda i wspaniałe krajobrazy, bogactwo niezliczonych zabytków
i niepowtarzalny bałkański klimat; kraj o dwóch, zupełnie różnych, ale jednakowo urzekających obliczach.

Kolorem pierwszego jest błękit; krystalicznie czyste morze i bezchmurne niebo. Drugie to zieleń – wzgórz i równin, skrywających tajemnicze ruiny dawnych budowli. Dubrownik to najpiękniejsze chorwackie miasto nad Adriatykiem, jest jak książę z bajki – bogate, dumne, ze starożytnym rodowodem i słowiańską duszą. Trogir już w czasach panowania Rzymian odgrywał istotną rolę jako port morski . Miasto znane jest ze słynnej starówki, która w 1997 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb (Zagreb) mieszczący się w centralnej części kraju. To prawie że milionowe miasto położone jest nad brzegami Sawy, niedaleko Słowenii. Nazwa stolicy wywodzi się od słowa „zagrepsti” czyli zakopać. Zagrzeb położony jest na południowych zboczach pasma gór Medvednica , a rzeka Sawa oddziela starą część miasta od nowej.

Chorwackie Wybrzeże Dalmatyńskie należy niewątpliwie do najpiękniejszych miejsc krajobrazowych w Europie. Wysokie pasma Gór Dynarskich toną tu niejako w błękicie Morza Adriatyckiego,  a wysoko rozwinięta i pofałdowana linia brzegowa sprawia, że Chorwacja, będąc krajem stosunkowo niewielkim, może jednocześnie pochwalić się bardzo licznymi pięknymi plażami, na których przez cały rok można spotkać turystów oraz niezliczoną ilością zaułków, w których można nieco ukryć się przed tłumami urlopowiczów.


PROGRAM PIELGRZYMKI

1 dzień 6.07.2020 rok – poniedziałek
Szczecin – Stubickie Toplice ok. 1120 km
około godziny 21:00 wyjazd z Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie ul. Świętej Kingi 3; 71 – 032 Szczecin do Stubickich Toplic w Chorwacji

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego Szczecinie

2 dzień 7.07.2020 rok – wtorek
Stubickie Toplice przyjazd do Hotelu Matija Gubec w Stubickich Toplicach.
Możliwość korzystania z basenów termalnych znajdujących się na terenie hotelu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Matija Gubec.
http://www.hotelmatijagubec.com

3 dzień 8.07.2020 rok – środa
Stubickie Toplice  – Medjugorie   ok. 410 km + ok.170 km
Śniadanie; przejazd do  Medjugorie. Po drodze msza św. polowa przy Gospie od Puta stojącej w okolicy Szybenika nad rzeką Krka.
W pobliżu mostu na rzece Krka, przez który przebiega autostrada A1 stoi najwyższy posąg Matki Bożej w Chorwacji. Figura o wysokości około 3,5 metra i wadze ośmiu ton znana jest pod nazwą Gospa od puta – patronka podróżnych. Wykonana jest z białego marmuru. Obiadokolacja, nocleg w pensjonacie w  Medjugorie.

Po drodze –  zwiedzanie z przewodnikiem miasta Trogir
Spacer uroczą nadmorską promenadą obsadzoną palmami. (Trogir to niewielkie miasto portowe założone w III wieku p.n.e.  Znajduje się w krainie historycznej i geograficznej nazywaną Dalmacją, nad Adriatykiem. Miasto połączone jest zwodzonym mostem z pobliską wyspą Ciovo;  liczy sobie około 11 tysięcy mieszkańców utrzymujących się głównie z turystyki i obsługi portowej; uchodzi za wzór średniowiecznego układu urbanistycznego. Był to jednym z powodów, dla którego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.)   

Pobyt  w Medjugorie – miejsca gdzie „Niebo dotyka Ziemię”.
„ JESTEM KRÓLOWĄ POKOJU ” – Matka Boża w Medjugorie

Medjugorie to niewielka, ale dynamicznie rozwijająca się miejscowość, znajdująca się w Hercegowinie, w południowej części Bośni i Hercegowiny. Nazwa oznacza teren między wzgórzami. Panuje tu klimat śródziemnomorski z łagodnymi zimami, ciepłymi latami, i obfitymi opadami deszczu w zimie.  Medjugorie jest otoczone górami, które zatrzymują śródziemnomorskie prądy powietrza. W ostatnich ponad trzydziestu latach miejsce to przeobraziło się z ospałej wioski, w której mieszkańcy parali się pracą na roli, uprawą tytoniu, warzyw i winogrona, na dynamiczne miejsce kultu religijnego, do którego przybywa wiele tysięcy pielgrzymów z całego świata. Życie w Medjugorie skupia się wokół kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Jakuba.

4 dzień 9.07.2020 – czwartek
Medjugorie ok. 90 km
Śniadanie, spotkanie z Wiesławem – człowiekiem dającym świadectwo uzdrowienia w Medjugorie oraz – jeżeli będzie to możliwe – spotkanie z Patrickiem i Nancy – z byłymi kanadyjskimi multimilionerami którzy pod wpływem Matki Boskiej Medjugorskiej doznali nawrócenia. msza święta wszystkich grup polskich.
Następnie zwiedzanie z przewodnikiem Medjugorie – jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych, gdzie według relacji sześciu osób w czerwcu 1981 roku objawiła się Matka Boska, zwiedzanie sanktuarium oraz wejście na słynne Wzgórze Objawień, które  oprócz niezwykłej mistycznej atmosfery zapewnia również piękny widok na całą okolicę.

Przejazd do stolicy regionu Hercegowina – Mostaru, miasta założonego w średniowieczu przez Turków, spacer z przewodnikiem po uroczej starówce, gdzie wśród wież kościołów katolickich wznoszą się liczne minarety należące do tutejszych meczetów, wizyta na słynnym Starym Moście, czas wolny na zakup pamiątek. Obiadokolacja, nocleg w Medjugorie.

5 dzień 10.07.2020 rok – piątek
Medjugorie  i okolica, ok. 80 km
Pobyt w Medjugorie i okolicy
Wcześnie rano dla chętnych – wejście na Drogę Krzyżową na górze Kriźevac. Jest to wzgórze wznoszące się ponad Medjugorie ( 520 m ), na którym parafianie 15 marca 1934 roku wznieśli krzyż ze zbrojonego betonu o wysokości 8,56 m. Wyryto na nim napis: „Jezusowi Chrystusowi, Odkupicielowi rodzaju ludzkiego na znak wiary, miłości i nadziei, na pamiątkę 1900 rocznicy Męki Jezusowej”. Dla pielgrzymów Križevac oznacza wezwanie, by spotkać Jezusa w jego męce i odkryć jego miłość.    
Po śniadaniu spotkanie z młodzieżą ze Wspólnoty Cenacolo. Wspólnota Cenacolo jest przystanią dla młodych ludzi z różnych stron świata, którzy pobłądzili, wdali sie w narkotyki , alkohol , lub stracili sens życia. Jest wspólnotą opierajacą się na religii katolickiej, praktyki religijne są codzienne – obok pracy na własne utrzymanie. Nie ma  terapeutów, leków, telefonu, radia, TV , papierosów i dziewczyn. Nie dostają do rąk pieniędzy. Starsi opiekuja się „świeżymi” i pilnują ich, jak trzeba nawet wypełniają za nich codzienne obowiązki. ( Świadectwa młodzieży z różnego typu uzależnieniami, którzy opowiadają jak poprzez wiarę i pracę uwolnili się z nałogów . Założycielką wspólnoty była siostra Elwira, która rozpoznając w ludziach zniewolonych narkotykami i alkoholem współczesnego Chrystusa poświęciła im całe swoje życie dając pomoc, akceptację i miłość. Stała się dla nich matką, przyjacielem i lekarzem. To w jej domach odnajdywali schronienie i przechodzili ponowny proces wychowania. Uczyli się żyć i radzić sobie z emocjami.) Msza święta.
Kolejnym punktem programu dnia jest pobyt nad słynnymi wodospadami Kravica; jest to kompleks wodospadów położonych na rzece Trebižat , których łączna szerokość wynosi około 100 metrów. Najwyższy z wodospadów osiąga wysokość 25 metrów. Obiadokolacja. Nocleg w Medjugorie 

6 dzień 10.07.2020 rok – sobota 
Medjugorie.
Śniadanie. Czas do dyspozycji kapłana i pielgrzymów.Obiadokolacja. Nocleg w Medjugorie 

7 dzień 11.07. 2020 rok – niedziela
Zagrzeb ok. 520 km
Po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie z pensjonatu; przejazd do stolicy Chorwacji – Zagrzebia będącego centrum życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego kraju. Spacer z przewodnikiem po zabytkowym centrum z charakterystyczną, pochodzącą z czasów austro-węgierskich architekturą. Spacer przez Gradec i Kaptol – dzielnice starego Zagrzebia: kościół św. Marka, siedziba władz państwowych, główny plac – plac banaJelačića. Zwiedzanie neogotyckiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Msza święta.
Przejazd do Stubickich Toplic na obiadokolację i nocleg.
Możliwość korzystania z basenów termalnych.
(w 2019 r. dla grup mających nocleg wstęp na baseny wynosił 3,00 eu/os )  
http://www.hotelmatijagubec.com

8/9 dzień 12/13.07. 2020 rok – poniedziałek/wtorek 
Szczecin ok. 1120 km
Wczesne śniadanie. Ciąg dalszy drogi powrotnej do Szczecina. Przyjazd późno w nocy lub w godzinach porannych.

„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć:
dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”.
Papież Franciszek


Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie

Około 3800 km

Koszt pielgrzymki przy 50 osobach płatnych:180 euro + 590 zł
Podana cena została ustalona w oparciu o kwoty obowiązujące w m-cu październiku 2019

Świadczenia zawarte w cenie:
– Transport: komfortowy autokar wyposażony m.in. w klimatyzację, barek, video,
– Opłaty przejazdowe + parkingi
– Zakwaterowanie: 6 noclegów – pokoje 2, 3, – osobowe  z łazienkami,
– Wyżywienie: 6 śniadań, 6 obiadokolacji
– Realizacja programu pielgrzymki wg.
= Opieka Kapłana
– Pilot + lokalni przewodnicy,

Ubezpieczenie KL 20000 euro i NNW 10000 zł.

Cena nie zawiera:
Ubezpieczenia od chorób przewlekłych

UWAGA:
Kolejność realizacji poszczególnych elementów programu może ulec zmianie.

Dokumenty – ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu: paszport lub dowód osobisty

INFORMACJE PRAKTYCZNE

UBIÓR – należy zabrać ze sobą ubiór odpowiedni do przebywania w miejscach świętych czyli: spódnice i sukienki – długość za kolana; spódnice, bluzki, spodnie normalne – nie obcisłe (żadne leginsy czy temu podobne – chyba, że służą jako rajstopy pod spódnicą lub tuniką), bluzki nieprzezroczyste, z zakrytymi ramionami, a także pelerynę, parasol, rzeczy osobiste, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy. Na podróż można wziąć dresy i wygodne buty.

WYŻYWIENIE – prowiant na drogę, termosy, własne lekarstwa.

WALUTA – Euro.

PAKOWANIE – mały bagaż podręczny i dokumenty do środka autobusu. Pozostały bagaż do bagażników.

TELEFONY KOMÓRKOWE– proszę sprawdzić u swojego operatora koszt połączeń i sms-ów z Bośnią i Hercegowiną.

TŁUMACZENIE – w przypadku większej ilości grup polskich istnieje możliwość, że nabożeństwa wieczorne będą tłumaczone, dlatego należy zaopatrzyć się w radia lub komórki ze słuchawkami do odbioru fal FM 92,7.

INNE – Pismo Święte, różaniec, notatnik, długopis, plecaczek, latarka, ksero danych z dowodu lub paszportu spakowane w bagażu głównym.